Co to jest kredyt?

Kredyt bankowy jest to swego rodzaju umowa pomiędzy bankiem a osobą pragnącą na pewien czas pożyczyć pieniądze, na przykład po to aby je później zainwestować, lub na przykład wydać na różnego rodzaju cele. W późniejszym terminie osoba pożyczająca pieniądze, musi je z nawiązką oddać. Można więc powiedzieć, że bank pożycza pewną sumę kredytobiorcy, która przewyższa aktualnie posiadane przez niego środki pieniężne, i umożliwia mu dokonanie niezbędnych w danym momencie inwestycji. W umowie zawarte muszą być również warunki na jakich wymieniona kwota będzie zwracana.

Zwykła umowa kredytowa musi zawierać datę, a także miejsce gdzie została podpisana. Dalej powinny być zawarte podstawowe dane, dotyczące obu stron, kredytodawcy i kredytobiorcy: Imię i nazwisko osoby biorącej pieniądze, również imię i nazwisko człowieka który tą sumę wypłaca. Powinny być tu umieszczone również najważniejsze informacje dotyczące samego banku. Dalej wymieniona powinna być kwota kredytu, oraz informacje dotyczące waluty w jakich jest on pobierany. Jakiś czas temu, popularne były na przykład kredyty  w szwajcarskich frankach. Dużo osób wybrało kredyty na mieszkanie właśnie w tej walucie, ich cena była bowiem niższa ze względu na korzystny kurs. Ludzie pobierający kredyt w obcej walucie sporo jednak ryzykują. Gdy kurs radykalnie się podwyższa, muszą nadal spłacać kredyt, pomimo faktu, że kwota w złotówkach jest teraz na przykład dwukrotnie większa niż wcześniej .

 

W umowie kredytowej musi być podany również cel, w jakim pieniądze zostały pobrane. Wielu przedsiębiorców bierze kredyty na przykład by rozkręcić dany biznes. Często jednak pieniądze są pobierane w celu na przykład zakupu pralki do łazienki, remontu kuchni itp. Niektórzy ludzie po prostu nie potrafią się zmobilizować by zaoszczędzić odpowiednią sumę pieniędzy, lecz pożyczają je z banku. Dopiero gdy trzeba oddać daną sumę, mobilizują się, aby nie mieć później problemów.

 

Pieniądze które oddaje się bankowi są wyższe niż te, które na początku otrzymaliśmy. Dlaczego jednak tych pieniędzy musi być więcej? Ponieważ zarobić musi na nich bank (jego dochód zwany jest „prowizją”) a także odpowiednią kwotę muszą otrzymać wszystkie osoby które złożyły tu na kontach swoje oszczędności, a których pieniędzmi właśnie się operuje. Osoba która złożyła swoje fundusze w banku na oprocentowaniu 5% w skali roku, otrzymuje za każdym razem pięć procent swoich zysków.

 

W opisie umowy muszą znajdować się oczywiście również informacje o terminie spłaty i ewentualnych skutkach naruszenia danej gwarancji przez kredytodawcę lub kredytobiorcę. Stroną która częściej nie wywiązuje się z umowy jest jednak zazwyczaj właśnie osoba biorąca kredyt. Niestety niektóre banki zyskują nawet więcej na osobach które nie spłacają kredytów w terminie, nie mają więc  ochoty przypominać kredytobiorcom o terminie płatności.

Spośród wielu dostępnych na rynku ofert, można wyróżnić kilka najważniejszych rodzajów kredytów.